Brak miejsc
Od35 zł
Formularz rezerwacji
Mam pytanie
Imię*
Email*
Twoje zapytanie*
* I agree with Terms of Service and Privacy Statement.
Proszę, zgadzam się ze wszystkimi zasadami i warunkami, przed przejściem do następnego kroku
Wycieczka nie jest jeszcze dostępna.

Kontynuuj rezerwację

Zapisz do Listy życzeń

Aby dodać towar do listy życzeń wymagane jest konto

3172

Dlaczego wycieczki z nami?

  • Tylko profesjonalni przewodnicy
  • Komfortowe zwiedzanie z zestawami Tour Quide
  • Niestandardowe trasy wycieczek
  • Łatwa rezerwacja

Jesteśmy do Waszej dyspozycji. Masz pytania napisz do nas!

+48604460661

kontakt@chodzzenawycieczke.pl

Szopki krakowskie – wystawa pokonkursowa w Muzeum Krakowa

0
  • 13:30
  • 21.01.2024
  • 35 zł

Szopka krakowska to Kraków w miniaturze, w dodatku widziany przez różowe okulary. Kiedy w 2014 roku tworzona była krajowa lista niematerialnego dziedzictwa kulturowego, nie ulegało wątpliwości, że powinno się na niej znaleźć szopkarstwo krakowskie.

Tradycja robienia szopek bożonarodzeniowych to jeden z najpiękniejszych i najlepiej zachowanych zwyczajów Krakowa. Szopka krakowska swoje korzenie ma w średniowiecznych przedstawieniach opowiadających historię narodzenia Jezusa, jednak w XIX wieku wykształciła pewne cechy, które sprawiają, że jest unikalna i całkiem inna od podobnych dzieł powstających na całym świecie. Niezwykle mocno wpłynęła na kulturę Krakowa, ale także całej Polski – stanowiła inspirację do stworzenia dramatów wystawianych na scenach teatrów (z “Weselem” Wyspiańskiego i “Betlejem polskim” Rydla na czele) czy do działalności kabaretów literackich (najsłynniejszy to związany z Jamą Michalika “Zielony Balonik”). Zachwyca precyzją wykonania, rozmachem, wiernym odzwierciedlaniem architektury Krakowa. Szopkarze to wyjątkowa grupa ludzi, samotników przez rok pracujących w skupieniu nad swoim dziełem, które świat może zobaczyć w pierwszy czwartek grudnia na pomniku Adama Mickiewicza na krakowskim Rynku – to tam odbywa się doroczny konkurs na najpiękniejszą szopkę.

W czasie zwiedzania wystawy pokonkursowej w Pałacu Krzysztofory poznasz najpiękniejszą bożonarodzeniową tradycję Krakowa. Poznasz różnicę między szopką kolędową i kolędniczą, usłyszysz o najwybitniejszych szopkarzach i ich życiu. Zachwycisz się pięknem ich rękodzieła, wiernością tradycji oraz kreatywnością.

Miejsce spotkania

hol Pałacu Krzysztofory, Rynek Główny 35

Czas trwania

1,5 h

Ograniczenia podczas wycieczki

  • Zakaz wprowadzania zwierząt
  • Zakaz spożywania posiłków
  • Zakaz głośnych rozmów

Kto Was oprowadzi?

Wycieczkę oprowadzi licencjonowana przewodniczka po Krakowie i założycielka “Chodźże na wycieczkę!” – Alicja Zioło.

Praktyczne informacje

  • Komfortowe zwiedzanie w zestawach tour guide, dzięki którym jest ono komfortowe i bezpieczne. Masz w domu swoje słuchawki z wtyczką typu minijack (czyli standardową)? Weź je ze sobą! Będzie bardziej ekologicznie!
  • Dzieci do lat 7 bezpłatnie

Dodatkowo płatne

  • Bilety wstępu (20zł)

Polityka zwrotów i odwołania

Na każdym spacerze obowiązują limity miejsc.

Po zakupieniu wejściówek, można dokonać ich zwrotu do 7 dni przed wycieczką. Po poinformowaniu o nieobecności na 72 godziny przed terminem wycieczki, kupiony bilet można wykorzystać na dowolną wycieczkę o tej samej cenie (jest możliwość dopłaty). O takich sytuacjach należy informować drogą mailową na kontakt@chodzzenawycieczke.pl

Photos
Map
Please install and activate the "Wp Google Map Plugin" or "Wp Google Maps" plugin to show the map.
FAQ

W jaki sposób mogę zarezerwować miejsce na wycieczkę?

Zakup biletów na spacery jest możliwy wyłącznie za pośrednictwem strony internetowej z płatnością online.

Rezerwacje dla grup prywatnych przyjmowane są mailowo na adres kontakt@chodzzenawycieczke.pl

Czy w wycieczce mogą wziąć udział dzieci?

Nasze wycieczki projektowane są z myślą o osobach dorosłych, ale nie mają limitu wiekowego dla uczestników. Niektóre trasy obejmują tematykę, która może być nieodpowiednia dla zbyt młodych osób (np. związaną z II wojną światową lub degustacją alkoholu). Zawsze decyzję podejmuje rodzic – to Wy wiecie najlepiej, co będzie właściwe dla Waszych dzieci. Dzieci uczestniczą w wycieczkach w obecności swoich opiekunów, którzy biorą za nie odpowiedzialność.

Dzieci do 7 roku życia biorą udział w wycieczkach dla dorosłych bezpłatnie – wiemy, jak to jest być rodzicem i nie mieć z kim zostawić dziecka. W przypadku niektórych tras może być utrudnione poruszanie się wózkiem. 

Czy w przypadku brzydkiej pogody wycieczka może zostać odwołana?

Jako profesjonalni przewodnicy po Krakowie pracujemy 7 dni w tygodniu przez okrągły rok. Wierzymy, że nie ma złej pogody do zwiedzania, są tylko nieodpowiednio ubrani turyści. 😉 Staramy się tak układać grafik wycieczek, żeby latem planować spacery plenerowe, a zimą chować się w ciepłych wnętrzach muzeów, kościołów lub synagog.

Jedyny wyjątek stanowi sytuacja, w której warunki atmosferyczne stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa grupy (np. porywisty wiatr lub burza z gradem) – dotyczy to wyłącznie wycieczek plenerowych. O odwołaniu wycieczki będziecie informowani mailowo, a bilet na wycieczkę będziecie mogli wykorzystać na dowolną inną wycieczkę w tej samej cenie.

Czy mogę zabrać ze sobą psa?

To zależy od trasy. W przypadku większości tras plenerowych obecność psa nie jest problemem – wyjątkiem są miejsca o charakterze sakralnym lub nekropolie. Jeśli zwiedzamy wnętrza, musimy się dostosować do regulaminu instytucji, która nas gości. W większości z nich obowiązują zakaz wstępu dla psów. Wyjątkiem są oczywiście psi przewodnicy.

Co jeżeli zmieniły mi się plany i nie mogę wziąć udziału w wycieczce?

Po zakupieniu wejściówek, można dokonać ich zwrotu do 7 dni przed wycieczką. Po poinformowaniu o nieobecności na 48 godozin przed terminem wycieczki, kupiony bilet można wykorzystać na dowolną wycieczkę o tej samej cenie (jest możliwość dopłaty). O takich sytuacjach należy informować drogą mailową na kontakt@chodzzenawycieczke.pl

8 podróżni rozważają ta wycieczka już teraz!