Brak miejsc
Od40 zł
Formularz rezerwacji
Mam pytanie
Imię*
Email*
Twoje zapytanie*
* I agree with Terms of Service and Privacy Statement.
Proszę, zgadzam się ze wszystkimi zasadami i warunkami, przed przejściem do następnego kroku
2024-07-12
Dostępne: 0 miejsc
* Proszę wybrać wszystkie wymagane pola, aby przejść do następnego kroku.

Kontynuuj rezerwację

Zapisz do Listy życzeń

Aby dodać towar do listy życzeń wymagane jest konto

1836

Dlaczego wycieczki z nami?

 • Tylko profesjonalni przewodnicy
 • Komfortowe zwiedzanie z zestawami Tour Quide
 • Niestandardowe trasy wycieczek
 • Łatwa rezerwacja

Jesteśmy do Waszej dyspozycji. Masz pytania napisz do nas!

+48604460661

kontakt@chodzzenawycieczke.pl

Krakowskie mezuzy

0
 • 45 zł
 • 2024-07-12
 • 17:00
Podłużny, ukośny ślad na framudze, na wysokości wzroku. Pokazuje miejsce, w którym przymocowana była mezuza – małe pudełeczko, w środku którego umieszczono zwitek pergaminu z wypisaną modlitwą. Często jest on jedynym dowodem na to, że w domu tym mieszkali kiedyś Żydzi. O ile oczywiście nie zniknął w czasie powojennego remontu albo nie został zakryty przez domofon.
 
Kto tę mezuzę zawiesił? Kto kilka razy dziennie dotykał jej koniuszkami palców? I w końcu – kto ją ściągnął i kiedy? Czy było to tuż po wybuchu wojny, kiedy zaczęły się pierwsze represje? A może był to marzec 1941 roku, kiedy na Podgórzu powstało getto, do którego przeprowadzić mieli się wszyscy pozostający w mieście Żydzi? Jakie były losy krakowian, którzy odrzwia swojego mieszkania oznaczyli mezuzą, tak jak każe Księga Powtórzonego Prawa?

Miejsce spotkania

Przed wejściem do kościoła bernardynów, ul. Bernardyńska 2

Czas trwania

2 h

Ograniczenia podczas wycieczki

 • Zakaz głośnych rozmów
 • Dużo schodów i ciasnych przejść - nienajlepsza wycieczka dla osób używających wózka.

Kto Was oprowadzi?

Wycieczkę oprowadzi dla Was, na gościnnych występach w “Chodźże na wycieczkę!” licencjonowana przewodniczka po Krakowie i judaistka, Janina Naskalska-Babik, którą możecie znać z Facebooka jako Krakuskę: https://www.facebook.com/krakuska.krakow.guide Janka od kilku lat poszukuje śladów po mezuzach w krakowskich kamienicach i łączy je z historiami ich przedwojennych mieszkańców. Jest też opiekunką i współtwórczynią Szlaku Krakowskich Mezuz: https://www.facebook.com/SzlakiemKrakowskichMezuz

Praktyczne informacje

 • Komfortowe zwiedzanie w zestawach tour guide, dzięki którym jest ono komfortowe i bezpieczne. Masz w domu swoje słuchawki z wtyczką typu minijack (czyli standardową)? Weź je ze sobą! Będzie bardziej ekologicznie!
 • Dzieci do lat 7 bezpłatnie

Dodatkowo płatne

 • brak

Polityka zwrotów i odwołania

Na każdym spacerze obowiązują limity miejsc.

Po zakupieniu wejściówek, można dokonać ich zwrotu do 7 dni przed wycieczką. Po poinformowaniu o nieobecności na 48 przed terminem wycieczki, kupiony bilet można wykorzystać na dowolną wycieczkę o tej samej cenie (jest możliwość dopłaty). O takich sytuacjach należy informować drogą mailową na chodzzenawycieczke@gmail.com

Photos
Map
Please install and activate the "Wp Google Map Plugin" or "Wp Google Maps" plugin to show the map.
FAQ

W jaki sposób mogę zarezerwować miejsce na wycieczkę?

Zakup biletów na spacery jest możliwy wyłącznie za pośrednictwem strony internetowej z płatnością online.

Rezerwacje dla grup prywatnych przyjmowane są mailowo na adres kontakt@chodzzenawycieczke.pl

Czy w wycieczce mogą wziąć udział dzieci?

Nasze wycieczki projektowane są z myślą o osobach dorosłych, ale nie mają limitu wiekowego dla uczestników. Niektóre trasy obejmują tematykę, która może być nieodpowiednia dla zbyt młodych osób (np. związaną z II wojną światową lub degustacją alkoholu). Zawsze decyzję podejmuje rodzic – to Wy wiecie najlepiej, co będzie właściwe dla Waszych dzieci. Dzieci uczestniczą w wycieczkach w obecności swoich opiekunów, którzy biorą za nie odpowiedzialność.

Dzieci do 7 roku życia biorą udział w wycieczkach dla dorosłych bezpłatnie – wiemy, jak to jest być rodzicem i nie mieć z kim zostawić dziecka. W przypadku niektórych tras może być utrudnione poruszanie się wózkiem. 

Czy w przypadku brzydkiej pogody wycieczka może zostać odwołana?

Jako profesjonalni przewodnicy po Krakowie pracujemy 7 dni w tygodniu przez okrągły rok. Wierzymy, że nie ma złej pogody do zwiedzania, są tylko nieodpowiednio ubrani turyści. 😉 Staramy się tak układać grafik wycieczek, żeby latem planować spacery plenerowe, a zimą chować się w ciepłych wnętrzach muzeów, kościołów lub synagog.

Jedyny wyjątek stanowi sytuacja, w której warunki atmosferyczne stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa grupy (np. porywisty wiatr lub burza z gradem) – dotyczy to wyłącznie wycieczek plenerowych. O odwołaniu wycieczki będziecie informowani mailowo, a bilet na wycieczkę będziecie mogli wykorzystać na dowolną inną wycieczkę w tej samej cenie.

Czy mogę zabrać ze sobą psa?

To zależy od trasy. W przypadku większości tras plenerowych obecność psa nie jest problemem – wyjątkiem są miejsca o charakterze sakralnym lub nekropolie. Jeśli zwiedzamy wnętrza, musimy się dostosować do regulaminu instytucji, która nas gości. W większości z nich obowiązują zakaz wstępu dla psów. Wyjątkiem są oczywiście psi przewodnicy.

Co jeżeli zmieniły mi się plany i nie mogę wziąć udziału w wycieczce?

Po zakupieniu wejściówek, można dokonać ich zwrotu do 7 dni przed wycieczką. Po poinformowaniu o nieobecności na 48 godozin przed terminem wycieczki, kupiony bilet można wykorzystać na dowolną wycieczkę o tej samej cenie (jest możliwość dopłaty). O takich sytuacjach należy informować drogą mailową na kontakt@chodzzenawycieczke.pl

3 podróżni rozważają ta wycieczka już teraz!