Cena
Od35 zł
Formularz rezerwacji
Mam pytanie
Imię*
Email*
Twoje zapytanie*
* I agree with Terms of Service and Privacy Statement.
Proszę, zgadzam się ze wszystkimi zasadami i warunkami, przed przejściem do następnego kroku
Wycieczka nie jest jeszcze dostępna.

Kontynuuj rezerwację

Zapisz do Listy życzeń

Aby dodać towar do listy życzeń wymagane jest konto

1944

Dlaczego wycieczki z nami?

  • Tylko profesjonalni przewodnicy
  • Komfortowe zwiedzanie z zestawami Tour Quide
  • Niestandardowe trasy wycieczek
  • Łatwa rezerwacja

Jesteśmy do Waszej dyspozycji. Masz pytania napisz do nas!

+48604460661

kontakt@chodzzenawycieczke.pl

Krakowski socmodernizm II: Biprostal i okolice

0
  • 11:00
  • 29.10.2023
  • 35 zł

Betonowy kloc. Szkaradny. Okropny. Komunistyczny. Trzeba go zasłonić, przebudować, a najlepiej wyburzyć!

​Powojenna polska architektura nie ma łatwego życia. Wokół modernizmu , który rozwijał się u nas po 1945 roku narosło mnóstwo stereotypów, które dzisiaj zbierają swoje smutne żniwo. Znikają na naszych oczach przykłady wybitnej architektury, bardzo często tylko dlatego, że, jak to określił Filip Springer, są „źle urodzone” – w złym czasie, w znienawidzonym systemie. A przecież te budynki pokazują, jak pomimo znacznych ograniczeń architektura w Polsce prężnie się rozwijała, jak, pomimo przeciwności do miast wkraczała nowoczesność. Kraków nie jest tutaj wyjątkiem – w samym centrum miasta spotkamy budynki wręcz ikoniczne dla polskiego modernizmu, takie jak Biprostal, Hotel Cracovia, Kino Kijów czy Jubilat.

​Podczas spaceru poznamy krakowskie przykłady powojennej architektury, zwanej zazwyczaj socmodernistyczną. Porozmawiamy, jakie formy przybierało budownictwo lat 60 i 70 zeszłego wieku, jakie nowe rozwiązania z nowoczesnej architektury międzynarodowej udało się w nim zastosować.

​Łobzów pełen jest wybitnych przykładów powojennej architektury. Ich najbardziej rozpoznawalnym przedstawicielem jest Biprostal – ogromny gmach, o którego istnieniu kilka lat temu przypomnieli miłośnicy socmodernizmu, którzy zawalczyli o to, aby przy jego remoncie nie zniknął jego najbardziej charakterystyczny element – słynna mozaika Celiny Styrylskiej-Taranczewskiej. Dalsze myszkowanie po okolicy udowodni, jak wiele architektonicznych skarbów się w niej kryje.

Miejsce spotkania

róg ulicy Królewskiej i Alei Kijowskiej, po przekątnej od Biprostalu

Czas trwania

2 h

Ograniczenia podczas wycieczki

  • -

Kto Was oprowadzi?

Oprowadzi Was historyczka sztuki, malarka i przewodniczka po Krakowie, Anna Bednarska, która w swoich obrazach pokazuje brutalne piękno socmodernistycznej architektury.

Praktyczne informacje

  • Komfortowe zwiedzanie w zestawach tour guide, dzięki którym jest ono komfortowe i bezpieczne. Masz w domu swoje słuchawki z wtyczką typu minijack (czyli standardową)? Weź je ze sobą! Będzie bardziej ekologicznie!
  • Dzieci do lat 7 bezpłatnie

Dodatkowo płatne

  • brak

Polityka zwrotów i odwołania

Na każdym spacerze obowiązują limity miejsc.

Po zakupieniu wejściówek, można dokonać ich zwrotu do 7 dni przed wycieczką. Po poinformowaniu o nieobecności na 48 przed terminem wycieczki, kupiony bilet można wykorzystać na dowolną wycieczkę o tej samej cenie (jest możliwość dopłaty). O takich sytuacjach należy informować drogą mailową na kontakt@chodzzenawycieczke.pl

Photos
Map
Please install and activate the "Wp Google Map Plugin" or "Wp Google Maps" plugin to show the map.
FAQ

W jaki sposób mogę zarezerwować miejsce na wycieczkę?

Zakup biletów na spacery jest możliwy wyłącznie za pośrednictwem strony internetowej z płatnością online.

Rezerwacje dla grup prywatnych przyjmowane są mailowo na adres kontakt@chodzzenawycieczke.pl

Czy w wycieczce mogą wziąć udział dzieci?

Nasze wycieczki projektowane są z myślą o osobach dorosłych, ale nie mają limitu wiekowego dla uczestników. Niektóre trasy obejmują tematykę, która może być nieodpowiednia dla zbyt młodych osób (np. związaną z II wojną światową lub degustacją alkoholu). Zawsze decyzję podejmuje rodzic – to Wy wiecie najlepiej, co będzie właściwe dla Waszych dzieci. Dzieci uczestniczą w wycieczkach w obecności swoich opiekunów, którzy biorą za nie odpowiedzialność.

Dzieci do 7 roku życia biorą udział w wycieczkach dla dorosłych bezpłatnie – wiemy, jak to jest być rodzicem i nie mieć z kim zostawić dziecka. W przypadku niektórych tras może być utrudnione poruszanie się wózkiem. 

Czy w przypadku brzydkiej pogody wycieczka może zostać odwołana?

Jako profesjonalni przewodnicy po Krakowie pracujemy 7 dni w tygodniu przez okrągły rok. Wierzymy, że nie ma złej pogody do zwiedzania, są tylko nieodpowiednio ubrani turyści. 😉 Staramy się tak układać grafik wycieczek, żeby latem planować spacery plenerowe, a zimą chować się w ciepłych wnętrzach muzeów, kościołów lub synagog.

Jedyny wyjątek stanowi sytuacja, w której warunki atmosferyczne stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa grupy (np. porywisty wiatr lub burza z gradem) – dotyczy to wyłącznie wycieczek plenerowych. O odwołaniu wycieczki będziecie informowani mailowo, a bilet na wycieczkę będziecie mogli wykorzystać na dowolną inną wycieczkę w tej samej cenie.

Czy mogę zabrać ze sobą psa?

To zależy od trasy. W przypadku większości tras plenerowych obecność psa nie jest problemem – wyjątkiem są miejsca o charakterze sakralnym lub nekropolie. Jeśli zwiedzamy wnętrza, musimy się dostosować do regulaminu instytucji, która nas gości. W większości z nich obowiązują zakaz wstępu dla psów. Wyjątkiem są oczywiście psi przewodnicy.

Co jeżeli zmieniły mi się plany i nie mogę wziąć udziału w wycieczce?

Po zakupieniu wejściówek, można dokonać ich zwrotu do 7 dni przed wycieczką. Po poinformowaniu o nieobecności na 48 godozin przed terminem wycieczki, kupiony bilet można wykorzystać na dowolną wycieczkę o tej samej cenie (jest możliwość dopłaty). O takich sytuacjach należy informować drogą mailową na kontakt@chodzzenawycieczke.pl

1 podróżni rozważają ta wycieczka już teraz!