Film opowiada o sierocińcu w krakowskim getcie i jego brutalnej likwidacji. Opisuje próbę upamiętnienia historii, po której nie został żaden materialny ślad. Pokazuje jak pamięć może łączyć – różne pokolenia i miejsca na mapie.
W 2017 roku przewodnicy Walkative! podjęli próbę zlokalizowania i oznaczenia miejsca, w którym znajdowała się ostatnia siedziba sierocińca w krakowskim getcie. Dzięki zbiórce pieniędzy i współpracy z Zarządem Zieleni Miejskiej w Krakowie udało się stworzyć skwer z tablicą pamiątkową. Dzieci, które zginęły w czasie brutalnej likwidacji Zakładu Sierot Żydowskich zostały również upamiętnione przez zasadzenie krokusów, w ramach Projektu Krokus realizowanego przez Żydowskie Muzeum Galicja. Kolejnym krokiem stała się petycja, mająca na celu nadanie jednej z krakowskich ulic imienia Dawida Kurzmanna – opiekuna dzieci z sierocińca, który nie opuścił ich w najtrudniejszym momencie. Dzięki pomocy Rafała Komarewicza Rada Miasta Krakowa podjęła stosowną uchwałę – w Krakowie wkrótce będziemy mieli ulicę Kurzmanna.
Historię opowiedziała Alicja Zioło, kulisy działań przewodników Walkative! zdradził Tomek Darda, o Projekcie Krokus opowiedziała Anka Wencel, a perspektywę rodziny Kurzmanów przybliżył pan Marceli Kurzman. Fotografie wykonali Ania Bednarska i Krzysztof Suszkiewicz. Całość ilustrują nagrania z drona autorstwa Piotra Zioło.
W 2020 roku nasz film „Z pamięci. O sierocińcu w krakowskim getcie” został nagrodzony w konkursie „Podgórze kręci” organizowanym przez Fundację Biuro Inicjatyw Społecznych w ramach projektu „Sąsiedzki Piknik Filmowy”.