O nas

SLOW TOURISM W KRAKOWIE

Profesjonalni przewodnicy, którzy dzielą się swoją miłością do Krakowa.

Nazywam się Alicja Zioło i jestem licencjonowaną przewodniczką po Krakowie. Swoje uprawnienia zdobyłam w 2011 roku w czasie państwowego egzaminu. Oprowadzam po wszystkich krakowskich kościołach i synagogach, wszystkich oddziałach Muzeum Krakowa (w tym w Fabryce Schindlera i Podziemiach Rynku) i Muzeum Narodowego, Muzeum Kościuszkowskim oraz w Katedrze na Wawelu. Współpracuję z Centrum Społeczności Żydowskiej JCC Krakow, Żydowskim Muzeum Galicja w Krakowie i Muzeum Komiksu w Krakowie.

Przed wybuchem pandemii oprowadzałam głównie anglojęzycznych turystów zagranicznych zainteresowanych żydowskim dziedzictwem w Polsce.

W czasie pierwszego lockdownu, wiosną 2020 roku, zaczęłam prowadzić w mediach społecznościowych stronę „Chodźże na wycieczkę!”, wokół której gromadzą się osoby zainteresowane zwiedzaniem Krakowa. Razem odkrywamy mniej i bardziej znane zakamarki miasta.

Kraków w duchu slow tourism - bez pośpiechu, jemy miasto kawałek po kawałku.

Dziś moją specjalnością są tematyczne wycieczki po Krakowie. Staram się dbać o ten wielki zasób kulturowy, jakim jest Kraków – nie tylko jego zabytki, ale także dziedzictwo niematerialne. Szczególnie interesuję się historią i kulturą galicyjskich Żydów, epoką Młodej Polski oraz herstorią Krakowa.

Moje działania jako miejskiej aktywistki zostały docenione w 2022 roku, kiedy zostałam nominowana do Nagrody im. Kazimiery Bujwidowej.

Moja książka - "Krakowianki. Twarze polskiej herstorii"

Moje przygody związane z odkrywaniem historii kobiet Krakowa i dbaniem o pamięć o nich opisałam w książce „Krakowianki. Twarze polskiej herstorii”. To nie tylko zbiór biografii wyjątkowych mieszkanek mojego miasta, ale także opowieść o tym, gdzie szukać śladów po nich i ludzi, którzy walczą o ich obecność w świadomości współczesnych krakowian. 

Książka ukazała się w 2024 roku nakładem Wydawnictwa Mando pod patronatem Prezydenta Miasta Krakowa, została również uhonorowana Nagrodą Kraków Miasto Literatury UNESCO.

Mistrzowie i mistrzynie storytellingu

Od 2020 roku, wraz z moimi współpracownikami, wśród których są najbardziej kreatywni znani mi profesjonalni przewodnicy i przewodniczki po Krakowie, zapraszamy Was na wycieczki po mieście. W czasie tych spacerów dzielimy się z Wami naszą pasją i miłością do Krakowa.

Oprowadzamy po polsku, angielsku, hiszpańsku, niemiecku i francusku. Zapytaj, w jakim języku możemy zrealizować trasę, która Cię interesuje!

Zwiedzaj nie wychodząc z domu

Od 2020 tworzę wirtualne wycieczki – filmy o Krakowie, które kręcę razem z moim mężem, Piotrem Zioło, licencjonowanym operatorem drona.

Ponad 50 sposób na odkrywanie Krakowa

Na wszystkich wycieczkach korzystamy z zestawów słuchawkowych, które pozwalają nam na komfortowe i bezpieczne zwiedzanie.

0+
Muzeów
0+
Tras
0
Zwiedzających miesięcznie
0
Powracających klientów